گالری نات ( آناهیتا )/ نمایشگاه گروهی پرسونا

گالری نات ( آناهیتا )/ نمایشگاه گروهی پرسونا

پرسونا

نمایشگاه گروهی نقاشی / عکس / دیجیتال آرت

13 تا 23 آذرماه 1394

گشایش جمعه 13آذرماه ساعت 16-21

بازدید 15-19

پرسونا

آدمیان تصاویر را از اشیاء جدا می کنند و بدان ها نامی می دهند ، دقیقاً از آن روی که می‌خواهند خویش را باز شناسند،    یعنی ، می‌خواهند ظاهر خویش را تصاحب کنند .                                   جورجوآگامبن

 

پرسونا نقابی است که بازیگران نمایش در یونان باستان برای ایفای نقش بصورت می‌گذاشتند تا بیانگر هویت نقش باشد. بیانگر کاراکتر یا شخصیت.

با انقلاب روانکاوی فرد از جایگاه مقتدر ” فاعل شناسای خودآگاه ” خارج می‌شود و وضعیتی ناپایدار می‌یابد. وضعیت ناپایداری که به تجربه حسی هر‌فرد نزدیک تراست. فروید با کشف ناخودآگاه،  تاثیر رانه‌های ناآگاه را بر شخصیت فرد آشکار می‌کند. یونگ انگاره پرسونا و سایه را می‌سازد و هر چهره را با سایه ای همراه می‌کند. لکان شکل گیری” خود ” در نسبت با دیگری را مطرح می‌کند، خودی که از دیگری و دیگری‌ها جدائی ناپذیر است.

هویت چهل‌تیکه یا بریکولاژ، هویتی است که افراد دارند. شخصیتی که هر کس در ارتباط خود با جهان و سایر افراد کسب می‌کند. انعکاس تعارض‌های بیرونی در درون ما و تلاش ما برای غلبه بر آنها شکل دهنده پرسونا یا پرسوناهای مختلف ما است. هویت چند پاره‌ای که هیچ عنصر ثابتی ندارد.

آیا در جهان روان‌گسیخته سرمایه‌داری که توسط دیوانه‌های موفق (PSYCHOPATH)‌ اداره
می‌شود تا چه اندازه ” چهره خویش بودن” و ” تصاحب ظاهر خویش ” ممکن است

فرید محمد نژاد

گالری همه رئزه باز است

خیابان قائم مقام فراهانی – نرسیده به مطهری – کوچه شبنم – پلاک 3 ساختمان موسسه پرسش

تلفن : 88822010-88837647